Jdi na obsah Jdi na menu
 


Bříza bělokorá Betula pendula

30. 3. 2015

 Sbírá se list v dubnu a květnu nebo pupeny v březnu.

640px-illustration_betula_pendula0.jpg

Listy se užívají hlavně jako nedráždivý močopudný prostředek při chorobách ledvin a močových cest a v čajích proti revmatismu a dně. Při nedostatečné funkci ledvin a v důsledku toho otocích dáváme přednost právě březovému listí. Jedna polévková lžíce čerstvých, mírně pomačkaných listů se přelije sklenicí vařící vody, přikryje a nechá 10 minut vyluhovat.Pijí se 3 dávky denně, vždy mezi jídly, aby se lidviny zatěžovaly co nejméně.

Silný protirevmatický účinek mají i březové koupele. Koupele jsou vhodné také na otoky a tzv."vodu v těle". Za pomoci celkových březových koupelí můžeme provést nenásilnou redukční dietu. Z množství asi 2 až 3 hrstí čerstvých březových listů na jeden litr připravíme 5 až 10 litrů odvaru ( přelijeme studenou vodou, vodu přivedeme k varu a vaříme 3 až 10 minut), který zředíme ve vaně na 60 až 100 litrů. Celková koupel by neměla trvat déle než 15 minut, při mírné tělní teplotě vody. Po lázni se neutíráme a pohybujeme se asi 10 min po místnosti. Koupel provádíme 2krát, u těžších obezit i 3krát týdně, k tomu podáváme ještě 8 čajových lžiček otrub denně. Celková doba léčby je minimálně 3 týdny, maximálně 3 měsíce.

Březové pupeny léčí zánět kostí a kostní dekalcifikace, stimulují jaterní funkce, příznivě ovlivňují zánět slinivky a funkci sleziny. Při zánětlivých chorobách ledvin dokáží odstraňovat bílkovinu z moče.

Velmi dobrým prostředkem na kožní neduhy, ale také na dnu a obecnou vodnatelnost je odvar z březové kůry. Kůra se sbírá v březnu a dubnu a to tak, že se uříznou větvičky s bílou borkou a oloupe se kůra. Možné je i z pokácených stromů. Suší se umělým teplem, třema i na kamnech, ale teplota nesmí překročit 45°C.

 DanaD.

briza-belokora.jpg

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář