Jdi na obsah Jdi na menu
 


Imunita

 Je jaro a po zimě je imunita celkem aktuální téma.Jak jste na tom s imunitou vy ? Také uvažujete o zakoupení nějakého všeléku či elixíru v lékárně či bylinkářství? A víte, že existují bylinky, které se s oblibou využívají na posílení imunitního systému? Většina z nich ještě navíc obsahuje řadu prospěšných vitamínů a minerálů a má nepřeberné množství léčebných účinků.

 

Třapatka nachová - Echinacea purpurea

trapatka.jpg

Léčivé jsou všechny části rostliny – nať, květ i kořen, ve kterém jsou však účinné látky koncentrovány nejvíce. Dávejte proto přednost přípravkům, které obsahují šťávu z kořene – jsou méně časté, ale v dobře zásobených lékárnách k dostání.  Tinktura je považována za účinnější, nežli echinacea v tabletách či tobolkách. 

 

Domácí tinktura z echinacei:

 

  • 100 g jemně nasekaného či nastrouhaného kořene přelijte 500 ml 60% lihu.
  • Nechejte při pokojové teplotě louhovat minimálně týden, každý den protřepejte.
  • Místo kořene můžete použít 150 g kvetoucí natě.

 Echinacea, přírodní antibiotikum a prostředek proti infekci, pomáhá ničit bakterie i viry v organismu. Působí tak, že stimuluje buňky imunitního systému, které jsou klíčovou zbraní v boji proti infekci. Navíc podporuje v buňkách tvorbu přirozené protivirové substance zvané interferon. Tyto účinky jsou však relativně krátkodobé, takže je vhodné užívat echinaceu během akutní infekce v krátkých intervalech - vždy po několika hodinách. Echinacea normalizuje imunitní odpověď i při autoimunitních stavech, například při ekzému, na který je tradičním lékem.

PREVENCE: Echinacea dokáže pomáhat v prevenci dvou nejčastějších virových onemocnění - zánětu dýchacích cest a chřipky. Nejúčinnější je při prvních příznacích onemocnění. Studie potvrzují, že echinacea pomáhá rovněž při zduření sliznic, horečce a bolestech hlavy, které doprovázejí nachlazení. Příznaky bývají méně výrazné a rychleji mizí.
DALŠÍ PŘÍZNIVÉ ÚČINKY: Echinacea může mít svou cenu také při některých recidivujících nemocech, jako je zánět dásní, infekce močových cest a zánět středního ucha. Někdy se také používá při léčení streptokokových a stafylokokových infekcí, u herpetických infekcí, jako je pásový opar nebo herpes simplex, a při zánětech průdušek a vedlejších dutin nosních. Mezi autoimunitní choroby, při nichž se může echinacea uplatnit, patří lupus, roztroušená skleróza, revmatická artritida aj. Echinaceu lze použít i místně na kůži. Její šťáva podporuje hojení všech druhů nežitů, abscesů, ekzému, popálenin a proleženin. Při léčení bolestí a zánětů v krku lze tinkturu naředit a použít jako kloktadlo.

Vitamín C

patří samozřejmě k přípravkům na zvýšení imunity. Stačí pestrá strava, dostatek ovoce a zeleniny. Přirozeným zdrojem vitaminu C jsou především citrusy, papriky, rajčata, brokolice a listová zelenina, ale např. i brambory.

Zinek

Zinek je pro tělo nezbytný, pomáhá imunitnímu systému bojovat s bakteriemi a viry a udržuje zdravou pokožku, je také účinný v boji proti nachlazení.

Zinkové pastilky pomáhají zrychlovat léčbu a snižují příznaky, jsou zvlášť vhodné na ochranu ústní sliznice.

Průměrná doporučovaná denní dávka je pro dospělou ženu 8 mg a dospělého muže 11 mg.


Tento recept je vit.bomba:

 

300g baklažánu, 200g mrkve, 100g červ.řepy - odšťavníme. Tato dávka je na 1 den. Pijeme 1-2 týdny.

 

Samozřejmě nejdůležitější je spokojená dušička. To pak člověk jenom kvete. A každá nemoc nás jen upozorňuje na nějaký problém uvnitř nás.

 DanaD.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář